środa, 21 lutego 2018

Kolagen - jak objawia się jego niedobór w organizmie? Naturalne źródła w naszym pożywieniu

Kolagen w naszym organizmie zapewnia rusztowanie tkankom, zapewniając ich elastyczność i sprężystość. Jak dotąd poznano 29 rodzajów kolagenu w ludzkim organizmie. Kolagen znajdziemy w skórze, kościach, ścięgnach, w oku, chrząstkach stawów, w naczyniach krwionośnych, jelitach oraz w narządach rozrodczych.


Skóra
Kolagen nazywany jest białkiem młodości, po 25. roku życia organizm przestaje produkować włókna kolagenowe, a na twarzy możemy zauważyć już wtedy delikatne zmarszczki.
Dla nas kobiet gładka skóra to symbol piękna, wklepujemy sobie kremy z kolagenem często bardzo drogie w skórę i czekamy na efekty "żelazka zmarszczek". Jednak nie doczekamy się tak niesamowitych efektów, jak obiecują producenci kremów, ponieważ kolagen jest cząsteczką zbyt dużą, żeby przedostać się przez pory skóry, warto o tym wiedzieć (działa jednak nawilżająco). Niedobór kolagenu może być widoczny na skórze w postaci wiotkiej, suchej skóry z licznymi zmarszczkami.

Stawy
W jamie stawowej między kośćmi znajduje się maź stawowa, która zapobiega tarciu dwóch kości o siebie. W jej składzie znaleźć można kolagen, proteoglikany oraz białka niekolagenowe. Niedobór kolagenu może powodować problemy ze stawami, często również duży ból. Odbudowując kolagen od wewnątrz, pomożemy swoim stawom oraz pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości.

Naczynia krwionośne
Naczynia krwionośne tworzą między innymi kolagen oraz elastyna. Istotny brak białka kolagenowego może osłabiać tkankę, która buduje tętnice lub żyły, czego skutkiem mogą być: w przypadku tętnic - tętniaki aorty (ciśnienie napierające na osłabioną ścianę tętnicy tworzy wybrzuszenia), natomiast w żyłach brak kolagenu może ujawnić się w postaci żylaków.

Gdzie znajdziemy naturalny kolagen?
Najlepszy kolagen znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego: kurze łapki, nóżki wieprzowe, chrząstki drobiowe oraz skórki. Do jego syntezy potrzebna jest witamina C.
Aby przyrządzić eliksir młodości w domu, wystarczy przygotować sobie galaretkę z kurzych łapek, (nie wiem, czy tylko mi się kojarzą galaretki z imieninami ;) nie wiedziałam wtedy, że są tak zdrowe), Spożywając galaretkę, organizm przy udziale witaminy C, sam wytwarza sobie kolagen i rozmieszcza go do odpowiednich tkanek. Do galaretki dodajemy pietruszkę, żeby dostarczyć niezbędną do syntezy kolagenu witaminę C.


Na półkach aptek i drogerii pojawił się kolagen ze skór ryb w proszku bądź w postaci tabletek, często z dodatkiem witaminy C. Przyjmowanie takich produktów jak najbardziej ma sens, podobnie jak galaretka z kurzych nóżek wspomaga odbudowę kolagenu od wewnątrz i wygładza naszą skórę. Jest to produkt szybszy, dla osób nie mających czasu gotować.
Jednak co natura to natura :)



1. K. Czubak, H. Żbikowska, Struktura, funkcje i znaczenie biomedyczne kolagenów, Katedra Biochemii Ogólnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, ANN. ACAD. MED. SILES, 2014, 68, 4: 245-254.

2. D. Żelaszczyk, A. Waszkiewicz, H. Marona, Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Pracownia Chemii Kosmetycznej Zakładu Chemii Bioorganicznej Katedry Chemii Organicznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków, Estetologia medyczna i kosmetologia, 2012, 2(1): 14-20.
Zajrzyj także:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz