wtorek, 13 lutego 2018

Jak naturalnie odtruć wątrobę? Cudowne właściwości ostropestu plamistego

Wątroba to jedyny narząd w naszym organizmie, przez który przepływają wszystkie toksyczne substancje, zawarte w naszym pożywieniu. Mowa tutaj nie tylko o lekach, alkoholu, czy konserwantach, ale też zanieczyszczeniach żywności, których w dzisiejszych czasach prawie nie da się uniknąć. Ostatecznie wątroba jest niezwykle obciążona "przerabianiem" wszystkich niechcianych substancji w naszym organizmie, co po dłuższym czasie skutkować może jej nieprawidłowym działaniem. Zmęczona wątroba daje nam znaki w postaci niestrawności, wzdęć, problemów skórnych, a także uczucia ciągłego zmęczenia. Jak naturalnie odtruć wątrobę?

Cudownym składnikiem ostropestu jest sylimaryna, która jako naturalny przeciwutleniacz,  wymiata wolne rodniki z organizmu. Związek ten ma silne działanie odtruwające oraz regenerujące wątrobę, a znaleźć go można w popularnych lekach np. Sylimarol. Nasiona ostropestu zalecane są przy zaburzeniach czynności wątroby na skutek długotrwałej nieprawidłowej (ciężkostrawnej) diety. Wykorzystywane są również do rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, marskości wątroby czy zwyrodnieniu tłuszczowym. Korzystne działanie wywierają także u osób z cukrzycą, normując poziom glukozy we krwi, a przy okazji obniżając poziom cholesterolu. Roślina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu pomaga przy niedokwaśności soku żołądkowego oraz poprawia łaknienie. Sylimaryna zawarta w łupinach ostropestu ma działanie oczyszczające z toksyn, dzięki czemu jest bardzo pomocna w chemioterapii, zmniejszając stopień uszkodzenia wątroby, wspomagając odnowę oraz usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie. Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co zabezpiecza tkanki przed powstawaniem nowotworu. Ostropest poleca się również osobom po długich kuracjach antybiotykowych. 
Ostropest zawiera sporo błonnika, dodając go do codziennych posiłków, dłużej odczuwamy sytość i usprawniamy pracę naszych jelit.


Jak stosować ostropest?

Ostropest w postaci zmielonych nasion należy przyjmować 2-3 łyżeczki dziennie. Jego stosowanie jest łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku. Dobrym sposobem jest dosypanie ostropestu do owsianki, kanapek, jogurtu, omleta, właściwie gdzie tylko sobie zażyczymy.
Można przyrządzić także napar z ostropestu zalewając dwie łyżeczki mielonej rośliny niewielką ilością przegotowanej wody, następnie wypijamy napar i zjadamy pozostałość ostropestu. . Kuracja ostropestem będzie skuteczna przy spożywaniu go przez minimum miesiąc, najlepiej dwa-trzy miesiące. Osoby, które przyjmowały w swoim życiu sporą ilość leków (antybiotyki głównie i retinoidy mocno obciążają wątrobę) oraz osoby spożywające duże ilości alkoholu będą musiały taką kurację powtórzyć z odstępem 3-4 tygodni, aby całkowicie odtruć wątrobę. 

Przeciwwskazaniem do przyjmowania ostropestu w takiej ilości jest niedrożność przewodów żółciowych. Nie zaleca się również odtruwania organizmu w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią, żeby substancje, które opuszczą naszą wątrobę nie wniknęły do organizmu dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz